Toyota Hilux 2004-2015 (AN10, AN20, AN30)
S příchodem sedmé generace se Pick-Up Hilux definitivně stává globálním modelem. Výroba stroje probíhá podle strategie projektu IMV (Innovative International Multipurpose Vehicle) a je spuštěna téměř současně na čtyřech hlavních výrobních základnách společnosti Toyota: v Thajsku, Indonésii, Argentině a Jižní Africe. Nový model je určen k prodeji ve více než 140 zemích. Vůz je postaven na přepracovaném podvozku předchozí generace s četnými technickými vylepšeními, přičemž platforma byla také přizpůsobena SUV Fortuner. Zvětšily se vnější rozměry, vnitřní prostor, nosnost. Do Evropy byly dodávky pick-upů dodávány z Thajska a Jihoafrické republiky. Pro evropský trh byl nyní Hilux nabízen pouze v dieselových verzích.
Řada vylepšení se dotkla interiéru vozu. Uvnitř je nyní zcela nový ergonomický přední panel se stylovou středovou konzolí, která se svým designem výrazně liší od minulých generací. Ve vozidle se zvýšil počet úložných prostor a ve dveřích jsou nyní držáky lahví. Sportovně vypadá kombinace přístrojů s kruhovými kroužky. Standardní výbava pro evropský trh zahrnuje dálkové ovládání zámků, imobilizér, vertikálně nastavitelný sloupek řízení, zvukové úpravy, volitelnou klimatizaci, elektrická okna. Modely nejvyšší úrovně zahrnují multiinformační displej palubního počítače a optitronové podsvícení spotřebičů, standardní CD/MP3 přehrávač, chromované kliky dveří a zpětná zrcátka, mlhovky atd.
Evropské modely Toyota Hilux jako základní agregát dostaly již známý 2,5 litrový turbodiesel o výkonu 102 koní 2KD-FTV s přímým vstřikováním D-4D. výkonnější varianta s interculerem poskytuje zpětný ráz 120 koní.obě verze pohonné jednotky byly kombinovány s manuální převodovkou a nabízeny jak s pohonem všech kol (semi Xtracab a dvojitou kabinou), tak s pohonem zadních kol (jedna kabina Single cab). Ve dvouspojkové variantě by pod kapotou mohl být i vznětový motor o objemu 3,0 litru s výkonem 171 koní, který pracuje buď s pětistupňovou „mechanikou“, nebo s automatickou čtyřspojkovou převodovkou.
Přední odpružení v sedmé generaci pickupu bylo z hlediska komfortu dokonalejší: nezávislé přední odpružení představovalo vinuté pružiny s teleskopickými tlumiči, zvýšený zdvih odpružení. Řízení je nyní modernějšího, řasového typu. Takovým způsobem
zlepšená ovladatelnost, stabilita při vysokých rychlostech. Brzdový systém zahrnuje ventilované kotouče na přední nápravě a bubny na zadní nápravě. Hilux se stále vyrábí v různých verzích. Mohou to být levné pracovní dvoulůžkové varianty s jednou kabinou, rozšířené čtyřmístné verze (XtraCab) s malými sedadly vzadu a nejpohodlnější modely s dvojitou kabinou. Nyní všechny stroje získaly jediný rozvor 3 085 mm, díky čemuž byly ještě prostornější — například ve variantě XtraCab je kabina o 42 mm delší a nákladový prostor o 155 mm. Ještě prostornější byl model s dvojitou kabinou, kde je nyní vzdálenost mezi řadami sedadel 900 mm.
Nový model Hilux byl vytvořen s ohledem na bezpečnostní kritéria Toyota GOA (Global Outstanding Assessment). Vůz úspěšně prošel crash testy: čelní náraz při rychlosti 56 km/h, čelní náraz s posunutím 40% při rychlosti 64 km/h a boční náraz při rychlosti 55 km/h.všechny modely obsahují airbagy pro řidiče a spolujezdce, přední bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači síly. Většina verzí je standardně vybavena protiblokovacím systémem brzd. Možnosti zahrnují tempomat, parkovací senzory.
„Sedmý“ Hilux se ještě více přiblížil požadavkům, které na auto kladou především obyvatelé měst, kteří si vybírají auto pro aktivní dovolenou. A ve srovnání s předchůdci se Hilux stal pohodlnějším (včetně jízdních vlastností). Hlavní věc je, že vůz si zachovává základní principy klasické konstrukce: robustní schodišťový Rám, Zadní náprava na pružinách a také připojitelný pohon všech kol. Existují však i typické nevýhody: neopatrnost, sklon k houpání. Někdo může považovat za nevýhodu nedostatek stálého pohonu všech kol.