Opel Vivaro 2014-2019 (B)
Minivany a užitkové vozy Vivaro druhé generace (Renault Trafic III) se objeví v srpnu 2014 a jsou označeny literou B (první generace — Vivaro a). Karoserie si zachovává své téměř přísně obdélníkové tvary, ale zbavuje se charakteristické křivky střechy a je dokonale rovná. Dalším výrazným prvkem je přední optika složitého tvaru (předchozí model měl kapkovité světlomety). Zvětšena je také mřížka chladiče, která v novém designu dostane charakteristický znak Opelu. Ve srovnání s předchůdcem je Vivaro o 21 cm delší, s celkovou délkou karoserie 5 metrů u krátké verze a 5,4 metru v prodloužené. Motory Opel Vivaro 2014-2019 jsou dodávány s řadou turbodieselových motorů o objemu 1,6 litru, včetně dvou turbodieselů. Rozsah výkonu je od 90 do 145 koní.
Nové Vivaro je uvnitř pohodlnější. Mezi nabízené funkce patří multimediální systém se sedmipalcovou obrazovkou, který podporuje navigaci TomTom, v kombinaci přístrojů je zabudován indikátor optimálního přenosu, v kabině je spousta přihrádek na věci (jejich celkový objem dosahuje 75 litrů). Jednou z funkcí je sklopné prostřední sedadlo v přední řadě, které je k dispozici v pracovní verzi dodávky — má integrovaný organizér pro uložení notebooku nebo poznámkového bloku. Pokud mluvíme o provedení pro cestující, minivany Vivaro se vyznačují vysokou variabilitou interiéru. V případě potřeby lze druhou a třetí řadu sedadel sklopit nebo úplně odložit. V závislosti na výbavě nabídne Vivaro klimatizaci v zadní části interiéru (kromě automatické klimatizace v přední části), vyhřívaná přední a zadní sedadla, otočná „kapitánská křesla“ druhé řady, kožené čalounění v nejvyšší výbavě.
Na začátku prodeje Opel Vivaro, stejně jako Renault Trafic, nabízel pro evropský trh čtyři 1,6 litrové vznětové agregáty v kombinaci s 6stupňovou manuální převodovkou. Základní turbodiesel produkuje 90 koní a maximální točivý moment 260 nm při 1500 ot./min. Další výkonový stupeň je 116 koní (300 Nm při 1750 ot./min). Tyto verze spotřebují přibližně stejné množství paliva-6,5 l/100 km, ale výkonnější varianta je schopna zrychlit z místa na 100 km / h za 12,4 s. (základní model má 15,9 s.maximální rychlost je 168 km/h (+ 15 km/h). Motory bi-turbo 1,6 litru jsou zastoupeny variantami 120 koní (320 Nm při 1500 ot./min) a 140 koní (340 Nm při 1750 ot./min). Tyto modely zrychlí na „stovku“ za 12 a 10,8 sekundy. maximální rychlost je tedy 171 a 180 km/h.průměrná spotřeba klesá na 5,9-6,1 l/100 km. později se výkon jednotlivých verzí zvyšuje — bi-turbo motory vydávají 125 A 145 koní a základní — 95 koní, ale 116 koní 1.6 CDTI bylo odstraněno z řady.
Všechny Opel Vivaro mají provedení s pohonem předních kol. Pohon všech kol neexistuje, ale některé úpravy mají „vylepšenou funkci trakce“ Grip Control — stisknutím speciálního tlačítka elektronický program stability kurzu ESP mění provozní vlastnosti, aby se zabránilo prokluzování předních kol na měkkém terénu, nečistotách nebo zasněžených vozovkách. Jako minivan nebo minibus nabízí nové Vivaro možnost ubytovat pět až devět lidí. I v krátké standardní verzi je dostatek místa pro nohy u každého z cestujících. Tyto modely nesou označení L1H1-celková délka 4998 mm, vzdálenost mezi nápravami je 3098 mm. „prodloužená“ verze L2H1 se vyznačuje délkou 5398 mm a prodlouženým rozvorem 400 mm. Interiér Vivaro je pohodlný a snadno se transformuje díky samostatné konstrukci sedadel a přítomnosti pruhů na podlaze. Rozložená zadní sedadla se snadno promění v prakticky rovnou postel, což umožňuje využití vozu pro turistiku. Mezi druhou a třetí řadou lze nainstalovat odnímatelný stolek s podnosem a proměnit salon v pohodlné místo pro občerstvení na dovolené nebo dokonce mini kancelář. S plně sklopenými sedadly získáte zavazadlový prostor až 5,7 m3.
Pokud jde o bezpečnost, Opel Vivaro dostává vše, co potřebuje: protiblokovací brzdový systém, elektronický rozdělovač brzdných sil v závislosti na zatížení, funkce kontroly stability a trakce, přední airbag řidiče a spolujezdce, asistenční systém při zvedání. Za příplatek byly instalovány boční airbagy a bezpečnostní rolety na ochranu hlavy. Euro NCAP dává vozu hodnocení 3 hvězdiček.
Mezi výhody stroje patří cenově dostupná cena ve srovnání s některými analogy, rozmanitost úprav, promyšlené uspořádání, hospodárnost. Nevýhody: nízký bezpečnostní rating, vysokonapěťové turbomotory, úspora na vnitřních materiálech a odhlučnění. Kromě Opelu Vivaro (na pravorukých trzích Vauxhall Vivaro) jsou známé i další analogy Renault Trafic: Nissan NV300, Fiat Talento (od roku 2016). V roce 2019 aliance PSA, která nyní vlastní značku Opel, ukončí spolupráci s Renaultem-Nissanem a uvede do prodeje Vivaro třetí generace jako protějšek Peugeot Expert a Citroen Jumpy, rodina zahrnuje také Toyota Proace a Fiat Scudo, všechny postavené na platformě EMP2.