MG ZS 2017-2020
Čínská značka MG, vlastněná společností SAIC Motor Corporation, představila v roce 2017 nový městský vůz ZS. Dříve se název MG ZS používal pro modely vyrobené MG Rover, které se vyráběly jako sportovní verze sedanu a hatchbacku Rover 45 (v roce 2006 Číňané získali značku MG). Po změně formátu je nový MG ZS pětidveřový Crossover. V Indii se prodává jako MG Astor a v některých zemích Jižní Ameriky jako MG ZX. Světová premiéra novinky se konala na autosalonu v Guangzhou. Ve vzhledu MG ZS je použit stylový jazyk „emocionální dynamika“, který se vyznačuje výraznými tvary přední části. Design radiátorové mřížky a jednotlivých prvků se liší v závislosti na úpravě. Například u elektrické verze má přední falešná mřížka kaskádový“ bodový “ design a pod emblémem je skrytý nabíjecí konektor.
Interiér MG ZS je proveden v kombinaci úhlů a rovných linií, ale pohled připomíná i kulaté boční potrubí ve tvaru trysek, hladké křivky područek dveří a středové konzoly. Zákazníci v Evropě nabízejí dvě možnosti výbavy: „Comfort“a “ suite“. V základní výbavě lze výbavu považovat za poměrně bohatou: crossover je vybaven plně automatickou klimatizací, multimediálním systémem s 8palcovým dotykovým displejem, který podporuje integraci se smartphonem. Dražší verze se vyznačuje 17palcovými koly, funkcemi ohřevu, systémem kontroly slepých zón a dalšími funkcemi.
Ve své domovině a na některých trzích, včetně těch evropských, může být MG ZS vybaven jednou ze dvou možností benzinových motorů. Základní tříválcový turbomotor byl vyvinut ve spolupráci s General Motors, má zdvihový objem 1 litr a výkon 111 koní (v Číně je jeho zpětný ráz 125 koní) druhý z agregátů — čtyřválcový „atmosférický“ objem 1,5 litru a výkon 106 koní (v Číně je opět výkonnější — 120 koní). Převodovka může být manuální 6 nebo 5stupňová pro model 1.5 nebo automatická 6stupňová pro 1.0 T. Na začátku roku 2020 byla pro Evropu nabídnuta elektrická ZS EV. Má 143-silnou elektrickou instalaci (105 kW) napájenou 44,5 kWh baterií, která vám umožní ujet na jedno nabití asi 260 kilometrů. K dispozici jsou nabíjecí porty podle standardu CCS a Type 2. Plné nabití trvá sedm hodin, pokud je k dispozici instalace o výkonu 7 kW. Baterii je možné nabít na 80 procent za 40 minut od zdroje 50 kW.
Od podzimu 2021 je současně s faceliftem modelu pro Evropu uváděn nárůst výkonu elektrické verze na 130 kW (177 k) nebo 115 KW (156 k), přičemž baterie má kapacitu 50,3 kWh a 70,0 kWh, což zajišťuje dojezd v cyklu WLTP na 320 a 440 km. Pokud mluvíme o konstrukci odpružení, v MG ZS jsou všechny docela běžné — vpředu pružinové tlumiče, vzadu polozávodní konstrukce, jejich nastavení je relativně pohodlné. Za brzdění jsou zodpovědné kotoučové mechanismy (přední větrané). Pohotovostní hmotnost crossoveru je asi 1,2-1,5 tuny. Objem zavazadlového prostoru se pohybuje od 470 do 1100 litrů v závislosti na poloze sedadel.
MG ZS je vybaven systémy ABS, stabilizace a kontroly trakce. Dostane také asistenční systémy pro řidiče: adaptivní tempomat, sledování slepých zón. Za zmínku stojí, že v roce 2017 získala britsko-čínská značka za svůj Crossover pouze tři hvězdy Euro NCAP. Testováno bylo vozidlo vybavené tříbodovými bezpečnostními pásy s předpínači a omezovači síly na předních sedadlech a šesti nafukovacími polštáři (přední, Boční na předních sedadlech a hlavové závěsy). Při čelní srážce byla zaznamenána nedostatečně dobrá úroveň ochrany řidiče a spolujezdce, stejně jako ochrana dětí a bezpečnost chodců. Po přijetí nezbytných opatření umožnil opakovaný test Euro NCAP (nyní již elektrický MG ZS EV) v roce 2019 dosáhnout 5hvězdičkového hodnocení.
Crossover MG ZS má výhody v podobě rozmanitosti verzí s možností výběru plně elektrické varianty. Mezi výhody patří prodloužená záruka od výrobce. V Evropě se model prodává výhradně online. V současné době nemá ZS pohon všech kol, což lze považovat za mínus. Elektrická verze má relativně malý dojezd.