Jak zrychlit metabolismus
Zrychlení metabolismu je v současné době velice aktuálním tématem, a to nejen pro ty, kteří se aktivně snaží shodit nějaké to kilo navíc. Rychlý metabolismus (přeměna látek či zkrátka spalování) je rovněž známkou zdravého organismu – pomalá přeměna látek v našem těle totiž často vede k velké únavě, psychickým potížím a většímu ukládáním zásob (tuků) z přijaté potravy. Dnes si povíme o tom, jak zrychlit metabolismus a také to, jaké jsou problémy toho pomalého.
Pár základních faktů o metabolismu
Všeobecně platí to, že zejména děti a muži disponují rychlejším metabolismem, což také může být jedním z více důvodů, proč se mužské pohlaví setkává s obezitou a problémy s hmotností o něco méně, než ženy. Vědět je vhodné také to, že zhruba po čtyřicítce se náš metabolismus může pomalu chystat do útlumu, pokud se včas ale pustíte do práce a osvojíte si správné stravovací návyky, můžete se vyhnout mnoha problémům, které by Vás jinak mohly potkat.
Jak rozhýbat náš metabolismus?
S metabolismem může zatočit už naše první jídlo, proto snídani
rozhodně nevynechávejte. Měla by nám dodat dostatek energie na první
část dne a vhodným tipem pro ni tak může být například ovesná kaše se
šálkem neslazeného černého čaje. Ovšem ani po snídani bychom si jídlo
upírat neměli, jíst je totiž třeba pravidelně – a to už jste zajisté
sami slyšeli.
Mezi hlavními jídly během dne se nebojte sáhnout po svačince. Vaše
celodenní výživa by měla být především bohatá, a do jejího složení by
ideálně měly v rozumném složení zasahovat bílkoviny, sacharidy i tuky.
Významnou složkou denního příjmu stravy je zejména vláknina a my bychom
jí měli sníst alespoň 30 g během dne.
Pitný režim je základ
Tělo bez tekutin reaguje stejně jako rostlina bez vody, proto si také hlídejte svůj pitný režim, který ke správnému fungování metabolismu ve velkém přispívá. Krom vody samotné můžete sáhnout i po zeleném či bylinkovém čaji, a pokud si čas od času dáte sklenku bílého vína, rozhodně Vám to také neuškodí.