Jak začít běhat
Už vás omrzelo polehávat na gauči a chcete udělat něco prospěšného pro vaše tělo? Vyzkoušet můžete rychlou chůzi nebo běh. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, jistě vám přijdou vhod tipy a rady – jak začít běhat. Pravidelné běhání je stále oblíbenou sportovní disciplínou, které se můžete věnovat v jakémkoliv věku a nezáleží ani na váze. Proč s běháním začít? Především si zlepšíte svou fyzickou i psychickou kondici, posílíte imunitu a navíc je běh skvělým nástrojem na hubnutí. Vyjma přínosu pro váš organismus se díky běhání budete celkově cítit v pohodě.
Pořiďte si dobré běžecké boty
Téma jak začít běhat velmi souvisí s pečlivým výběrem kvalitní běžecké obuvi. Ve specializovaných kamenných nebo internetových prodejnách vám jistě s volbou běžeckých bot ochotně poradí. Jakmile si speciální obuv pořídíte, můžete začít s běháním. Ze začátku se doporučuje běhat spíše po lesních cestách, avšak nemáte-li tuto možnost, vydejte se rovnou na „asfalt“. Zpočátku počet uběhnutých kilometrů nesledujte, raději se zaměřte na dobu běhání. Začátečníkům a nesportovcům je nejprve doporučován pomalý běh, například kombinovaný s rychlou chůzí. Jisté je, že postupně se každý, kdo vytrvá, začne zlepšovat.
Nezapomeňte na rozcvičení
Začnete-li se věnovat běhu, je ideální předem si stanovit, jak často a jak dlouho budete běhat. Například si jako cíl vytyčíte běh čtyřikrát týdne, po dobu 30 minut. Důležité je, abyste se pět minut před zahájením běhu rozcvičili, nebo začali rychlou chůzí. Není třeba provádět složitý strečink, spíše jde o to protáhnout si ztuhlé tělo. K dalším pravidlům, která se vyplatí dodržovat, patří: Snažte se dýchat nosem! Více tak využijete kapacitu plic a lépe naložíte s energií. Tak jako na začátku i na konci běhu si nezapomeňte znovu protáhnout svaly. Pravidelnému běhání se můžete věnovat o samotě, ale vůbec nevadí, pokud budete běhat s partnerem.
Světlana