Jak uspat kojence
Spánek je pro malé děti velmi potřebný, a tak je důležité naučit dítě správně usínat. Přes den můžete děťátko ukládat k spánku na různá místa, například do kolébky, postýlky, autosedačky nebo šátku. Na noc by však dítě mělo mít pouze jedno místo, kde pravidelně usíná. Jak uspat kojence je téma, které souvisí také s prostředím, v němž miminko spí. Pro klidné a příjemné usínání je ideální tmavé a tiché prostředí. Dále je potřeba dítě před nočním spaním důsledně nakrmit (nakojit), aby se zbytečně nebudilo kvůli hladu. Pokud dodržíte tyto a další zásady správného uspávání kojence, nebudete postaveni před otázku, co dělat, když dítě nechce spát.
Večerní rituály
Před nočním spaním je vhodné ustanovit si nějaký oblíbený rituál. Může být spojen třeba s koupáním nebo s tradičními zvyky, které pocházejí už od našich předků. I dnes můžeme děťátku zpívat pěkné ukolébavky, vyprávět nebo číst pohádky. Večerní rituál by měl zůstávat stále stejný, neboť kojenec nepotřebuje před nočním spánkem nové zážitky, ale spíše jistotu, kterou dává opakovaná činnost. Velmi dobré je také zvolit časový harmonogram spánku a opravdu jej dodržovat.
Kde dítě uspat?
K otázce, jak uspat kojence, se vztahuje i základní pravidlo, které říká, že dítě se musí probudit tam, kde večer usnulo. Pokud tedy maminka ukládá na noc miminko do postýlky, uspání je nutné provést také tam. Jelikož mnohým děťátkům pomáhá k usínání pravidelné houpání, můžeme novorozenci pro prvních pár měsíců pořídit kolébku. Jinou variantou je houpací síť, která ale musí být upravena tak, aby byla pro spaní vašeho dítěte vhodná.
Přesto, že maminky dodrží veškerá pravidla správného uspávání, může se jejich potomek kdykoliv v noci s pláčem vzbudit. Co s tím? Samozřejmě zkontrolovat, zda miminku něco nechybí, případně jej přebalit, nakrmit apod. Maminkám se doporučuje, aby nechaly zhasnuto a na dítě moc nemluvily. Všechny činnosti je dobré udělat co možná rychle, aby kojenec mohl být co nejdříve vrácen do své postýlky.
Světlana