Jak třídit odpad?
Do odpadkového koše přilétne slupka od banánu. Nalepí se na plastovou lahev od Coca-coly, vedle které se krčí kelímek od jogurtu společně s počmáraným školním sešitem a obalem od džusu. Koš už skoro přetéká, když navrch ještě vysypete slupky od brambor. Sáhněte si do svědomí. Také zacházíte s odpadky podobným způsobem?
Třídit přikazuje zákon
V tom případě byste se měli stydět. Otázka „Jak třídit odpad?“ pro vás zřejmě není příliš aktuální. Ale pokud nechcete vy nebo vaše děti zahynout na páchnoucí skládce, měli byste se zamyslet. Možná ani netušíte, že třídit odpad vám dokonce nařizuje zákon! Ano, je to tak, zákon 185/2001 Sbírky o odpadech říká, „že každý je povinen zbavovat se odpadů předepsaným způsobem“. Jak tedy začít?
Plasty vymývejte a sešlapujte
Nejlépe u sebe doma. V domácnosti vyhazujeme hlavně plasty. Jen si vzpomeňte, kolik baleného zboží každý den přinesete v tašce s nákupem! Proto si na ně vyhraďte největší prostor, velkou starou tašku či krabici. Prázdné PET lahve dobře vypláchněte a snažte se je co nejvíce sešlápnout, aby zabíraly co nejméně místa. Nejrůznější kelímky, třeba od jogurtů, vymyjte, ať se v nich nekazí zbytky potravin. Budete-li mít plastový odpad čistý a dobře složený (sešlápnuté PET lahve, kelímky zasunuté do sebe), zabere minimum místa. Do plastů vhazujte i všechny sáčky, fólie, obaly od kosmetických přípravků nebo CD disků. Samostatně ovšem třiďte kartony od džusů, mléka či krabicového vína, protože skončí v útrobách jiného kontejneru.
Pleny patří do popelnice
Další tašku si nechte na papíry, platí ale, že by neměly být umaštěné nebo jinak znečištěné. S časopisy, novinami, popsanými sešity nebo obaly z lepenky nemusíte u sběrných nádob váhat. V kontejneru by se ale neměly ocitnout knihy, je to škoda a zpracovatelé navíc mají potíže s rozebráním vazby. Staré knihy proto nabídněte místnímu antikvariátu nebo knihovně. Lámat hlavu si ale nemusíte s obálkami s fóliovými okénky nebo kancelářskými sponkami, s těmi si poradí třídiči. Papírové krabice před vyhozením do kontejneru rozložte, ať zabírají co nejmenší prostor. A pozor, znečištěné dětské pleny skutečně nepatří do kontejneru, ale jenom a jenom do popelnice!
Lahve vracejte
Barevné a bílé sklo rozdělujeme zvlášť. Roztříděné sklo jako lahve od vína a jiných alkoholických a nealkoholických nápojů, či zavařovací sklenice, samozřejmě vyhazujte pouze prázdné a bez víček. Lahve nebo tabulové sklo rozbíjet na střepy nemusíte, udělají to za vás v třídírně. I když pravdou je, že vhozením do kontejneru se obvykle rozbije samo. V nádobách na tříděné sklo nemá co dělat ani keramika, ani porcelán, zrovna tak jako zrcadla nebo pokovená a jinak umělecky zpracovaná skla. Samozřejmostí je, že vratné lahve patří zpátky do obchodu. Nenecháte se přece zbytečně připravit o zisk, byť je malý.
Třiďte podle barev a obrázků
Třídíme-li odpadky, najednou zjistíme, že máme v koši na směsný, tedy
organický odpad z kuchyně, ohromnou spoustu místa. Jednoduše do něj
neházíme, co tam nepatří. A jak poznat, jaký odpad kam patří? Kontejnery
na plasty na nás na ulici už z dálky svítí žlutou, oranžovou, zelenou a
bílou barvou. Modrá patří papíru, žlutá plastům, oranžová nápojovým
kartonům, bílá bílému sklu a zelená sklu tmavému, tedy zelenému či
hnědému.
Občas se objevují dotazy třeba kam hodit polystyren nebo do jakého
odpadu patří papírová obálka s platovými bublinkami. Informace, co kam
patří, získáte úplně jednoduše: Najdete je přímo na sběrné nádobě.
Obrázků, které na žlutém kontejneru jasně hlásí: plastovou lahev ano,
obal od žíraviny ne, si prostě musíte všimnout. Otázka „Jak třídit
odpad?“ tedy má jednoznačné odpovědi.
Helena Stejskalová