Jak péct kachnu
Pečená kachna je oblíbenou lahůdkou v mnoha domácnostech a její přípravu zvládne podle receptu i začátečník. Pečení kachny sice trvá několik hodin, ale získáme tak jistotu, že maso bude dokonale měkké, šťavnaté a kůže správně propečená. Následující recept si zdokumentujeme v časovém rozmezí od šesti do 12 hodin. K surovinám, které budeme potřebovat, patří jedna kachna (zpravidla mražená), jedno větší nebo dvě menší jablka, zbavená slupky a jádřinců, celý kmín a sůl. Jakmile si vše připravíme, můžeme se směle pustit do přípravy svátečního oběda.
Je důležité dodržet správný postup!
Kachnu nejprve pořádně umyjeme, a případně zbavíme zbytků peří. Drůbeží maso zevnitř i zvenku posolíme a řádně pokmínujeme. Z jablka (či dvou menších jablíček) odstraníme slupku i jádřince a poté jablko, rozkrojené na půl nebo na čtyři části, vložíme dovnitř kachny. Na řadu pak přichází pekáček, do nějž kachnu položíme s prsy nahoře. Drůbež přiklopíme vrchním dílem pekáče a prozatím maso nepodléváme. Pečeme v troubě nastavené na 125 ºC, a v době od šesti do jedenácti hodin nemusíme troubu otevírat.
Důvěřujme vyzkoušenému receptu
Jakmile hodiny ukáží jedenáctou, slijeme sádlo se šťávou z pekáčku do kastrůlku, avšak přiměřené množství sádla i šťávy ponecháme na dně pekáče. Je-li sádlo hodně vodové, není třeba kachnu podlít horkou vodou. V opačném případě ano. Nezapomeňme však polít sádlem se šťávou samotnou kachničku. Do půl dvanácté kachnu stále pečeme při teplotě 125 ºC. Teprve poté nastavíme na troubě 180 ºC a tuto teplotu ponecháme až do 12 hodin.
Zhruba v 11.40 sundáme vrchní díl pekáče, opět maso polejeme šťávou a pečeme odkryté. V poledne jsme s pečením kachny hotovi a před jejím porcováním neopomeňme vyjmout jablko či jablka. Vychladnuté sádlo slejeme například do sklenice a můžeme jej použít při dalším vaření nebo smažení. Pečenou kachnu, jejíž maso je lahodné, křupavé a přitom vláčné, podáváme s houskovými či bramborovými knedlíky a se zelím.
DoItWiki: Jak upéct kachnu?