Jak chytit kunu?
Do voliéry s ptactvem, které je vaší chloubou, se vám podhrabalo malé nenápadné zvířátko. Zlikvidovalo vám vaše nádherné opeřence, takže na něj máte ohromný vztek. Nejraději byste kunu chytili, zabili a její kůži přibili na trám. Jenže chytit kunu je docela umění.
Nastěhují se i do auta
Mazané šelmičky vám mohou škodit nejenom na domácím ptactvu nebo zvířectvu, ale stane se, že se jako nevítaní nájemníci nastěhují třeba na půdu vaší staré chalupy. Dokonce si mohou vytvořit svůj azyl i ve vašem autě. Láká je totiž teplo jdoucí z motoru. Přitom působí problémy například okusováním izolace motoru nebo elektroinstalace. A zbavit se jich, když si třeba ještě pořídí početnější rodinku, je potom velký problém. Nedají se navždy vypudit ani hlukem. Nemůžete mít přece na půdě chalupy ani v autě věčně puštěné rádio.
Chytněte ji na doskok
Pokud patříte mezi ochránce zvířat, kterým je líto kunu zabít (ostatně je zákonem chráněná), pokuste se ji chytit pomocí klecové pasti zvané sklopec, kterou seženete v potřebách pro chovatele. Dáte do ní návnadu, osvědčilo se třeba ptačí vajíčko nebo uzená makrela. Pozorujte zvířátko a zjistěte nejdříve, kudy se nejčastěji pohybuje. Poznáte to podle typického cca 8-10 centimetrů dlouhého trusu. Páchnoucí výkal je přibližně 1,5 tlustý a zatočený do dlouhé špičky. Kuna obvykle skáče z místa na místo a na svých trasách si potom vybírá pořád stejné lokality. Vytipujte si jedno takové místo a na ně past položte. Jedná se o takzvané chytání na doskok.
Odvezte zvíře daleko
Jednou denně potom past zkontrolujte. Výhodou je, že chycené zvíře váš zákrok přežije, tekže ochránci nemohou protestovat, ale vy pak musíte šelmu někam odnést a tam ji vypustit. Tady ovšem pozor! Pusťte ji opravdu hodně daleko, protože dospělá kuna je schopná vrátit se na své vyznačené teritorium ze vzdálenosti až několika kilometrů! Navíc je dospělá kuna často už tak mazaná, že do pasti sama ani nevleze. Ví ze zkušeností, co to obnáší…
Plašič může pomoci
Podle zkušeností lidí, kteří se snažili šelmu vypudit, se osvědčují také elektronické plašiče na kuny, které zvíře odradí natolik, že se vašemu domovu raději zdaleka vyhnou. Je ale nutné nekoukat na peníze a pořídit raději pořádný plašič za větší sumu v řádu tisíců, než hračku za několik stovek. Nevýhodou je, že plašící frekvence uslyší i vaše domácí zvířectvo psi, kočky, králíci atd. a mohou působit potíže i jim. Stěží se pak dočkáte, štěnátek, koťátek nebo malých králíčků… Chytit kunu je opravdu oříšek a vyžaduje to trpělivost.
Helena Stejskalová