Jaguar F-Pace 2015-2022 (X761)
Vůbec první crossover Jaguar, který se objevil před čtyřmi lety, čekal na aktualizaci, a to poměrně velkou. Během jeho debutu se ostatní modely posunuly tak daleko v oblasti multimédií a vývoje elektromobilů, že Jaguar musí být poháněn. Po cestě přišla další inovace: Crossover přišel o motory V6, ale nevzdal se „šestek“, ale dostal nové řadové 6válcové diesely a benzinové agregáty. Je pravda, že ruský trh něco obelstil.
Plánovaný facelift vzhledu také přišel, ale všimnou si ho jen ti, kteří si do detailu pamatují dorestylingovou verzi. 1cm zúžené světlomety, ve kterých se objevily LED bumerangy ve tvaru dvojitého písmene „J“, vypadají dobře. Při zapnutých „blinkrech“ po nich běží žlutý pruh. Objevily se ještě reliéfnější výšlapy na kapotě, zvětšená maska chladiče a přívod vzduchu a také LED zadní světla. Mnoho prvků nyní porazí tvary protáhlého šestiúhelníku-připomínka starého loga jaguára, které mělo takové rámování. Vzor těchto šestiúhelníků zdobí mřížka chladiče, čalounění židlí a mnoho dalšího. Příjemná maličkost-na větracích „žábrách“ se v předních blatnících objevila charakteristická silueta jaguára ve skoku. Ale to vše není nový proud v designu Jaguarů.
A tady je salonek. Nová konfigurace interiéru F-Pace udává směr designu, který brzy budou následovat další jaguarské modely. A hlavní je nyní velký 11,4 dumm tablet s tenkými rámečky z hořčíku, „vznášející se“ nad středovou konzolí. Podobná “ multimédia „Pivi Pro se poprvé objevila na elektromobilu I-Pace, ale tam má obrazovka“ zploštělé “ proporce a menší rozměry. Mimochodem, i-Pace si vypůjčil i volant.
Ještě větší 12,3 palcový displej na místě palubní desky dostal novou náplň. Řidič může různě konfigurovat informace, které na něj vyplývají. Tvůrci Pivi Pro se údajně inspirovali nejnovějšími mobilními gadgety a vážně přemýšleli o rozhraní tak, aby řidič nemusel sáhnout po víceúrovňovém menu. Pro přístup k 90% funkcí je potřeba maximálně pár kliknutí. O kompatibilitě s Apple CarPlay a Android Auto ani nemluvě. Příjemným doplňkem je předinstalovaná hudební služba Spotify. Vůz je neustále v síti 4G a je schopen rozdávat Wi-Fi na osm zařízení. Přes Bluetooth lze připojit dva smartphony současně.
Chytrá elektronika se snaží odhadnout potřeby řidiče: navigace například ví, jaké cesty jsou ve vašem Google kalendáři naplánovány. Klimatický systém si pamatuje preference řidiče v oblasti vytápění a větrání a podle potřeby tyto funkce sám aktivuje. A vnější prostředí bude nyní méně obtěžovat sedoky díky systému filtrace vzduchu z nejmenších částic třídy PM2 .5 (ultradimenzionální částice). Přidat komfort by měl i systém aktivního potlačení hluku. Funguje to jako u dobrých sluchátek: do reproduktorů je přiváděn signál, který jde v antifáze s vnějšími zvuky, a tím je zajištěno ticho.
Místo charakteristické kovové “ podložky „voliče automatu se objevila pevná kožená rukojeť s hliníkovými bočnicemi. Tvůrci novinky tvrdí, že se snažili ještě zlepšit hmatové vnímání ovládacích prvků. Výsuvná podložka tu také je, ale nyní je to v podstatě multifunkční joystick.
Hlavní technickou inovací je nástup modifikace PHEV, která je schopna nabíjet ze zásuvky a provádět krátké (až 53 km) jízdy výhradně na elektrické dráze. Ruští zákazníci tuto verzi nenabízejí, mezitím je docela pozoruhodná, protože elektrická trakce se zde používá nejen pro ekologii, ale také pro dynamiku. Ve dvojici s benzinovým motorem 2.0 o výkonu 300 koní pracuje elektromotor o výkonu 143 koní. Celkový výkon je 404 koní, točivý moment je 640 Nm. Na zrychlení na 100 km/h trvá hybrid 5,3 sekundy (dorestylingový SVR je o sekundu rychlejší). V tomto případě je vůz schopen spotřebovat pouze 2,2 l paliva na 100 km (podle cyklu WLTP).
Kapacita baterie je malá – 17,1 kW, ale doba nabíjení je mírná: z 32kilowattové stejnosměrné nabíjecí stanice můžete za půl hodiny doplnit baterii o 80%. A z domácí 7kilowattové sítě lze nabít za méně než tři hodiny. Na některých trzích se objeví měkký F-Pace.
Ze zcela nových pohonných jednotek nám bude chybět pouze řadový 3,0 litrový diesel, který nahrazuje V6. Pokud jde o návratnost změn: výkon — 300 sil, jak tomu bylo, zrychlení na „stovku“ — je stejné. Je pravděpodobné, že na hospodárnosti je nějaký přínos. Novinka však oznámila, že její spotřeba se pohybuje od 7,4 l/100 km (zřejmě podle cyklu WLTP) a u verze, která opouští trh, je oficiální údaj 6 l/100 km v cyklu NEDC. Jak srovnávat jedno s druhým, není jasné. V zahraničí byl zážehový V6 3.0 (380 koní) nahrazen také řadovou „šestkou“ o objemu 3 litry (400 koní), ale z ruské stupnice zážehový 3.0 zcela zmizel, stejně jako 2,0 litrový benzinový „turbočetverka“ o výkonu 300 sil. Zbyl jen 2.0, deforovaný na 249 koní, Gama Diesel 2.0: místo dvou variant — na 180 a 240 koní-přišel jeden na 200 koní.