Fiat Panda se vyrábí od roku 2011 (319)
Třetí generace Fiat Panda (model 319) byla představena ve Frankfurtu v září 2011. Vůz je založen na bývalé platformě (Mini), která vede své odpočítávání od prototypu Fiat Ecobasic z roku 1999, ale přizpůsobené novým standardům. Ve srovnání s odcházejícím modelem je pětidveřový hatchback o něco větší. Jak poznamenávají vývojáři, jeho design využívá geometrický koncept „supercrug“ — kombinaci čtverce a kruhu („stříkání“), což dává stroji odvážný a živý vzhled. Tato vlastnost se odráží ve formě oblouků kol, obrysů zasklení a světelné techniky, mnoha detailech interiéru. Jako vždy se Panda nabízí nejen s předním, ale i s pohonem všech kol, což je u evropských „City carů“ velká rarita. Jako alternativa k benzinové a naftové „čtyřce“ se do motorové řady vracejí kompaktní 2válcové benzinové agregáty, jako tomu bylo v první generaci, ale nyní přeplňované.
Uvnitř vypadá Fiat Panda velmi neobvykle: většina detailů je podřízena stejnému konceptu „supersportu“. Pro individualizaci je nabízen široký výběr materiálů, akcentních vložek, barev a jejich kombinací. Salon byl dostatečně široký pro svou třídu, se slušným vertikálním a podélným prostorem. Zadní sedadla jsou o něco vyšší než přední. Fiat přitom nabízí tři varianty jejich konstrukce:obyčejnou lavičku s plně sklopným opěradlem a dvěma opěrkami hlavy, variantu s napůl rozděleným sedadlem nebo třílůžkovou pohovku s dělením 60: 40. V závislosti na výbavě mohou být zadní sedadla posunuta o 160 mm.nejlevnější verze dostane přední elektrická okna, středový zámek, zvukovou úpravu. S další výbavou se objeví střešní lišty, úprava řídítek ve dvou rovinách, klimatizace, multifunkční volant, kompletní elektrické balení a vyhřívaná zrcátka, kombinované obložení sedadel, velké průhledné elektrické střešní okno Skydom, hi-Fi audio třída a další.
Fiat Panda 319 nabízí několik variant benzinových a naftových motorů. V Evropě bylo od začátku prodeje možné zvolit dvouválcový benzinový turbomotor Twinair o objemu 0,9 litru (78 až 85 koní), včetně dvoulitrové verze Natural Power (benzín a metan, 80 koní). Atmosférický čtyřválec 1.2 EVO II (69 koní) nabízí také úpravu plyn/benzín. K dispozici je také 1,3 litrový turbodiesel MultiJet II (75 koní). Všechny motory jsou vybaveny pětistupňovou manuální převodovkou,brzy se objeví automatická robotická převodovka Dualogic, začnou se vyrábět verze s pohonem všech kol. Od podzimu 2015 jsou motory převedeny na normu EURO 6. Vznětový 1.3 Multijet zvyšuje výkon na 95 koní od roku 2018 motor 0.9 TwinAir dostane 6stupňovou „mechaniku“. Hlavní událostí v roce 2020 je příchod verze s „měkkým“ hybridním systémem, který kombinuje nový 3válcový motor o objemu 1 litr (70 koní), 3,6 kW řemenový generátor a 11 Ah lithium-iontovou baterii. Tento model byl také vybaven 6stupňovou ICD.
Podvozek třetí generace Fiat Panda je podobný Fiatu 500 (2007). Vpředu stojan typu MacPherson, vzadu torzní nosník. Modely s pohonem všech kol mají zvýšenou světlou výšku, upravená nastavení odpružení, převodové poměry v krabici. Pohon všech kol je stálý, pracuje v interakci se systémem kurzové stability s funkcí elektronického uzávěrky diferenciálu. Verze Cross se vyznačuje speciálním krytem, širšími koly, upravenými nárazníky se zvýšenými úhly vjezdu a sjezdu. Rozměry Fiat Panda odpovídají segmentu a. Celková délka je 3650 mm. Šířka a výška — 1640 a 1550 mm.rozvor — 2305 mm. objem kufru — 225 litrů (pokud posouváte zadní sedadla dopředu — 260 litrů). Se sklopenými zády – 870 litrů.
Fiat Panda 319 standardně dostává 4 nafukovací polštáře (přední a okenní pro ochranu hlavy), přední popruhy s předpínači a omezovači síly, systém ABS s brzdovým asistentem (BA). Zařízení může také obsahovat elektronickou kontrolu stability (možnost nebo standard v závislosti na výbavě, trhu a roce vydání). Dále byl nabízen volitelný preventivní bezpečnostní systém, který pracuje s laserovým senzorem na čelním skle a je schopen detekovat překážky (při rychlosti až 30 km/h) a v případě potřeby použít automatické nouzové brzdění. Panda byla dvakrát testována na programu Euro NCAP-se čtyřmi hvězdami v roce 2011 (skóre sníženo pro nedostatek standardního ESP) a s nulovým hodnocením v roce 2018 (přísná nová pravidla se ukázala jako nepoužitelná pro vozidlo, které má kořeny ve vývoji z konce 90.let).
Fiat Panda je důstojným soupeřem mnoha malých vozů. Díky sníženým výrobním nákladům s vylepšením základny předchůdce se podařilo udržet dostupnou cenu, přičemž vůz nevypadá tak rozpočtově. Klady: dobré silniční vlastnosti, praktičnost, atraktivní vzhled, přítomnost verzí s pohonem všech kol. Nevýhody: nedostatek výkonu na trati a nedůvěryhodné dvouválcové motory, design interiéru pro amatéra, tvrdé plastové opěrky hlavy.